O NÁS

Jsme uskupení cca 25 členů (4 basové hlasy, 3 tenorové hlasy, 6 sopránů a cca 12 altů). Jsme skvělá parta lidí, které baví zpívat, ne všichni ovládají noty, ne všichni se vždy trefí do tónu, ale i tak nás to baví:o))) Sbor existuje cca 15 let. Repertoár máme opravdu velmi bohatý a všestranný a to díky našemu sbormistru Jaroslavu Koutskému.

Jak vznikl sbor ?

Smíšený pěvecký soubor vznikl spontánně v roce 2004, z iniciativy rodičů dětí, které navštěvovaly dětský pěvecký soubor Výšinka při ZŠ Aloisina výšina pod vedením sbormistryně paní učitelky Miloslavy Čechlovské.

To bylo tak......

Po jednom vydařeném koncertu jsme si tehdy my "dospěláci" řekli, že když naše ratolesti pěkně zpívají, tak my to přece zvládneme také - žádný problém!

To jsme ovšem nevěděli, jak těžká cesta nás čeká. Poprosili jsme tenkrát Slávku Čechlovskou, zda by nás vzala pod křídla dětského souboru, a tak vznikla v září 2004 Výšinka III - sbor rodičů .

Zhruba po 2 letech nelehké práce s lehce nedisciplinovanou a věru silně neintonující partičkou nadšenců se Slávka dala raději na studium dramatické výchovy a myslím, že s ulehčením od nás odešla. Po určité době vakua, kdy jsme se opravdu scházeli už jenom jako kamarádi z důvodu pálení ohýnků a opékání buřtů, napadla někoho spásná

a proč to neříct - drzá myšlenka, že jsme nebyli tak špatní a mohli bychom opět najít nějakého obětavého a hodně statečného člověka, který by v nás probudil skryté možnosti a talent pro hudbu. Nejprve to s námi zkusil Zdeněk Rakušan, ale i on se asi po roce a půl ze spolupráce uvolnil.

Prostě nám chyběl pořádný vojevůdce do bitvy s notami a především s naším vokálním projevem, takový, před kterým bychom se i styděli dělat pořád jenom amatérské vylomeniny. A přišel! Pan Jaroslav Koutský, liberecká muzikantská osobnost, se před nás zhruba před 5-6 lety postavil a řekl natvrdo, jak si, pokud budeme chtít, představuje spolupráci s námi.

A tak jsme konečně opět, v již dost pozměněném obsazení, začali doopravdy pracovat. Jardu moc obdivujeme, je naším vzorem a máme ho rádi. Nemá to s námi vůbec lehké, i když jsme se hodně polepšili a i ve zpěvu, především díky němu, hodně zlepšili . Zpěv a hudba se staly pevnou součástí našeho života . Jsme o 10 let starší a o mnoho pokornější .

autor příspěvku: Štěpánka B. (3/2014)

foto vložil: Oski

Jak vznikl název sboru "Zničehonic"?

Tak nejdříve - jako sbor působící při ZŠ Aloisina výšina - jsme se jmenovali "Výšinka III" stejně jako dětské sbory, ale časem bylo třeba rozlišit děti a rodiče, a tak byl navržen název "Vrchol". Ten se však neujal, přestože naše zpívání opravdu bylo "Vrcholem všeho". Bylo třeba najít název nový a jako dobrý čas pro hledání se naskytla příležitost na soustředění v Bedřichově, někdy v roce 2009.

Byl pozdní večer a několik tehdejších sboristů a sboristek v počtu cca 12 sedělo u kulatého stolu a lámalo si hlavu nad názvem našeho amatérského pěveckého sdružení. Tehdy večer padalo plno názvů, ale žádný nevyjadřoval přesně to, co jsme cítili a chtěli sdělit světu. Nejvíce se našemu přesvědčení přibližoval návrh " Z prdu kulička", ale vzhledem k tomu, že jsme působili při základní škole, návrh neprošel. Pojmenování "Zničehonic" také padlo (od Aranky), ale nikdo se tohoto názvu večer ještě nechytil.

Ráno jsme se všichni sešli k přípravě snídaně a tehdy náš sbormistr Jarda prohodil, že zničehonic se něco stalo

a najednou to tam bylo a všichni se shodli na tom, že to je ten pravý název pro naše zpívající těleso.

Název sboru "Zničehonic" byl na světě. Zničehonic lze vnímat i jako z něčeho něco nebo zničení všeho nebo z ničeho něco. Každý, ať si v tom najde to své.

Až časem nám docházely všechny báječné kombinace významu tohoto slova - jak jsme vznikli, co umíme, co lze dokázat, kam směřujeme,.... 

21. března 2014 sepsali MiMi